Pierwsze spotkanie z psychologiem, to dla wielu osób stresujące wydarzenie. Często pojawia się niepewność związana z myślami: “Co to będzie?”, “O co będę pytany/a?”, “Jak mam się zachowywać?”. Niekiedy ten stres spowodowany jest lękiem i obawami: “Co sobie o mnie ona/on pomyśli?”, “Co jeśli wyjdzie, że jestem zaburzony/nie taki jak być powinienem?”, “Na pewno źle będzie o mnie myślał/a.”. Z takimi lub innymi myślami może mierzyć się każdy, niezależnie od płci, wieku, czy rodzaju trudności z jakimi udaje się do psychologa. Dla niemal każdego jest to zupełnie nowa sytuacja i aby nieco ukoić różnego rodzaju myśli, warto zapoznać się z tym, na czym polega kontakt z psychologiem.
Zacznijmy od umówienia się na pierwsze spotkanie. Naturalne jest to, że należy skontaktować się ze specjalistą i umówić termin, jednak często jest tak, że psycholog lub psychoterapeuta (w tym również ja) może zapytać Cię o powód zdecydowania się na konsultację – jaki jest problem i co chcesz osiągnąć. Służy to ocenie (przez specjalistę), czy będzie mógł Ci pomóc – czy ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Dobry psycholog będzie Ciebie ciekawy i podejdzie do Twoich trudności z empatią i chęcią zrozumienia. Taka rozmowa (zazwyczaj przez telefon) trwa krótko, ok. 5 minut.
Pierwsze spotkanie zwykle zaczyna się od spraw organizacyjnych w tym m.in.:
- czas trwania pojedynczych sesji,
- czas trwania całej terapii lub konsultacji psychologicznych,
- warunki odwoływania spotkań i spóźnień,
- zasad jak np. poufność i tajemnica zawodowa.
Podczas pierwszego spotkania specjalista opowiada również o podejściu w jakim pracuje, o metodach pracy (może np. zapytać o chęć/niechęć do zadań domowych) itd.
Jeśli jest coś o co chciałbyś/abyś zapytać (np. o wykształcenie, albo wyjaśnienie czegoś co nie zostało w pełni zrozumiane), to nie krępuj się! Masz prawo zapytać o wszystko co budzi Twoją wątpliwość lub zwykłą ciekawość. Psycholog nie będzie Cię oceniał jeśli czegoś od razu nie zrozumiesz.

Po omówieniu spraw organizacyjnych przechodzi się do spraw związanych ze zgłaszanym problemem. Dlaczego zdecydowałeś/aś się na wizytę, jakie masz oczekiwania co do wsparcia i co konkretnie chciałbyś/chciałabyś osiągnąć. Następne 2-3 spotkania będą poświęcone pogłębionym “wywiadom”, służącym do trafnego zdiagnozowania źródła problemu, a co za tym idzie – trafnego dobrania metod pomocy.
Po tych spotkaniach możesz ocenić czy dany specjalista Tobie odpowiada – czy czujesz się zrozumiany i akceptowany, czy po spotkaniach czujesz nadzieję na zmianę i motywację do dalszej pracy. Słuchaj tego co mówi Ci wnętrze, a gdy masz wątpliwości, to zadaj sobie pytania:
- Czy psycholog traktuje mnie z szacunkiem? – np. czy akceptuje moje wartości i uczucia, wyraża się w sposób kulturalny i zachowuje granice (tzw. trzyma się relacji pacjent-psycholog, a nie np. koleżeńskiej)
- Czy psycholog stara się doradzać? (np. “porozmawiaj z nim na ten temat”, “powinien Pan/Pani zostawić tę pracę”, “powinieneś zerwać z nim kontakt, skoro źle na Ciebie działa” itd.) Jeśli to robi, należy uciekać! Żaden wykształcony specjalista psychologii nie jest specjalistą Twojego życia i nie powinien Ci doradzać, czy mówić co masz robić w kwestiach życiowych – jest to działanie nieetyczne. Dobry psycholog doprowadzi Cię do Twoich odpowiedzi i decyzji, a doradzi w kwestiach dbania o swoje zdrowie i dobrostan psychiczny.
- Czy psycholog ocenia mnie i moje decyzje? np. “Źle, że to zrobiłeś”, “Dlaczego do niego wróciłaś!?”, “Dobrze postąpiłeś, że rzuciłeś tę pracę”. Dlaczego dobry psycholog nie powinien tego robić – patrz punkt wyżej.
- Czy psycholog mówi o sobie i swoich przykrych doświadczeniach? Czy zmienia temat rozmowy i sam zaczyna opowiadać jak inni mają źle lub dobrze? Dobry psycholog będzie skupiony tylko na Tobie (Twoich myślach, uczuciach, czy otoczeniu, w którym żyjesz).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jaki powinien być dobry psycholog, zachęcam do zajrzenia na stronę PTP i zapoznania się z kodeksem etycznym pracy psychologa. https://psych.org.pl/dla-psychologow/kodeks-etyczny
Niepewność związana z pierwszym kontaktem ze specjalistą jest zrozumiała – w końcu udajesz się do obcej osoby, której chcesz opowiedzieć o swoim życiu. Mimo to warto przezwyciężyć tę blokadę, ponieważ rezultaty profesjonalnego wsparcia mogą okazać się o wiele więcej warte, niż obawy, które zwykle nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Życzę Ci, byś odnalazł/a to czego potrzebujesz!
Autorka teksu: Laura Barczyńska
Dodaj komentarz